רעיונות לקבוצה קטנה בנושא פורים ואביב

 

 1. על השולחן מפוזרים פתגמים (לאו דווקא שקשורים לפורים). כל קבוצה בוחרת פתגם וחושבים איך להתחפש לפתגם הזה, ואז במפגש הילדים האחרים צריכים לנחש איזה פתגם זה.
 2. לוקחים את הציור “הליצן” של רומרו בוריטו. הילדים מסתכלים ואומרים מה הם רואים, מה הליצן הזה משדר להם. אחר כך בסדנה הם יוצרים ליצן משלהם.
 3. שיחה על תחפושות: כל ילד מספר למה הוא מתחפש או היה רוצה להתחפש ומדברים איתם על מה מייצגת הדמות הזאת שהם בחרו להתחפש אליה. מה היא מייצגת בעיניהם ומה בכלל.
 4. רעשנים: חוקרים ביחד עם הילדים מה יכול להפיק רעש. מתחילים מהגוף, אחר כך מחפצים בחדר, אחר כך מדברים בחצר. אחרי שחקרנו ואנו יודעים מה מפיק רעש, כל אחד בוחר איך הוא רוצה להשמיע רעש.
  במפגש משמיעים את השיר “חג פורים” וכל אחד משמיע את הרעש בדרך שהוא בחר(גוף, משהו מהחצר, חפץ מהגן).
 5. הכנת אוזני המן: יושבים עם קבוצה ומכינים אוזני המן, אותן אפשר אחר כך לשלוח הביתה עם הילדים, לחלק במשלוחי מנות או לתת לילדים לאכול.
 6. הכנת משלוחי מנות: מביאים כיבוד וכל קבוצה מכינה את המשלוח שלה: מקשטת, אורזת, בוחרת מה להכניס למשלוח. את המשלוחים אפשר לחלק לגנים השכנים או לבתי אבות.
 7. דמויות המגילה: מנהלים שיחה על דמויות המגילה – מה מייצגת כל דמות? למי הילדים מתחברים ולמה? מה ה”נהפוך הוא” אצל כל דמות?
 8. אביב: יוצאים לטבע, כל פעם עם קבוצה אחרת, ובודקים מה קורה בטבע באביב; מבחינת העצים, הפריחה, החרקים. אפשר לצאת עם זכוכית מגדלת ולחפש חרקים.
 9. מעקב אחרי זחל המשי בכל שלבי התפתחות: לכל קבוצה יש את הקופסא שלה עם טוואי המשי. הילדים אחראיים לנקות את הקופסא, לתת להם אוכל, לשים לב לשינויים ולתעד אותם.
 10. עבודה בעקבות הציור של סלבדור דאלי: “ספינת הפרפרים”.
  הילדים מתבוננים בציור ומדמיינים למה סלבדור דאלי צייר דווקא את הפרפרים על הספינה. מה מסמל פרפר? איזה צבעים יש לפרפרים בציור? האם לפרפרים אמיתיים יש צבעים? בסדנה כל ילד יכול ליצור את הפרפר שלו.

 

העבודה בקבוצות קטנות מאפשרת יותר שיח ויותר חקר אישי וקבוצתי, שממנו הילדים מפיקים המון.

 

הכותבת היא חמוטל לחמן,

מפתחת גישת ׳האמת בחינוך׳. בעלת תואר ראשון בחינוך ותואר שני בחינוך לגיל הרך. אשת חינוך למעלה מ-22 שנה.
מובילה את קהילות ׳האמת בחינוך׳ לאנשי חינוך והורים.

מפתחת מסלולי הכשרה לחינוך משלים לאנשי חינוך והורים שמטרתם להעצים את הילדלהעלות את הביטחון האישי ולהשיג את רצונותיו.

 

לרעיונות ומערכים נוספים, היכנסי לאתר גישת האמת בחינוך:

https://hamutallachman.co.il/

Leave a Reply

שתפו עם החברים שלכם